Na otázku stavieb pyramíd hľadá ľudstvo odpoveď už veľmi dlho. Názory sa ale rôznia. Pribúda množstvo relevantných štúdií vychádzajúcich nielen zo znalosti techniky, ale aj zo znalosti dejín a vtedajších možností výstavby týchto unikátnych divov sveta.
Faraóni, ale nielen oni, sú pochovaní v pyramídach. Sú to vlastne hrobky.
- Prečo ale takýchto neuveriteľných rozmerov ?
- Z akého dôvodu majú tvar pravidelného štvorbokého ihlana ?
- Prečo je ich orientácia na svetové strany presne „šablonovite“ daná
- Je možné, že sú postavené z dielov v tvare kvádra veľmi presne a starostlivo upraveného?
- Koľko ľudí sa muselo podieľať na stavbe ?
- Kde boli vyrobené jednotlivé diely a ako boli dopravené na miesto. Čím sa posúvali vyššie, čím sa dvíhali ?
- Pomocou rámp ?
Množstvo otáznikov je ďaleko väčšie.
- Bola to iná civilizácia z vesmíru, ktorá ich postavila ?
- Bola vtedajšia technická vyspelosť národa na podstatne vyššej úrovni, ako sme si dnes ochotní a schopní vôbec pripustiť ?
Isté hádam je iba to, že boli postavené ešte pred Kristom. Ani v počte stavieb nevládne jednota.
Zvláštne a pre mňa nepochopiteľné je, že v čase, keď sa pomaly chystáme na vesmírnu turistiku, keď vieme vyrobiť zložité laserové prístroje, ešte stále nevieme presne zmapovať povrch Zeme a veci a stavby tesne pod povrchom.
Pyramídy skrátka ešte veľmi dlho budú vzbudzovať rešpekt a údiv návštevníkov Egypta. Vytvorí sa ešte množstvo nereálnych teórii, ale raz sa zaručene objaví tá presná- vysvetľujúca. Len si zoberme, ako dlho trvalo pochopenie písma starých Egypťanov. Ich hieroglify udivujú svet aj dnes.
Poznávaním histórie poznávame smerovanie celého ľudstva. Dožijeme sa prekvapenia ? Stihne to ešte terajšia generácia ? Nad našou technickou vymoženosťou ešte stále budeme v úžase ? Alebo budeme zahanbenými v porovnaní so starými dávnymi národmi ?